HERRNHUT – TAM WARTO BYĆ !
Miejsce to od wielu lat intrygowało nas swoją bogatą historią misyjną oraz aktualnym powrotem do odnowienia służby modlitewnej 24 godz/dobę połączonym z przygotowywaniem biblijnym i praktycznym każdego chrześcijanina do zaangażowania się w służbę misyjną wg Nakazu Misyjnego Jezusa z Mat. 27, 18-20.
W maju tego roku razem z żoną i grupą przyjaciół z mojego Kościoła w Krotoszynie wybraliśmy się, aby odwiedzić syna jednego z tych małżeństw, który po skończeniu studiów we Wrocławiu zaangażował się ze swoją przyjaciółką ( a obecnie żoną ) Agnieszką w służbę i wolontariat misyjny w Centrum Chrześcijańskim Jesus-Haus w Herrnhut.
Poniżej postaram się przybliżyć historię tego unikalnego miejsca i ludzi, którzy pozostawili po sobie heroiczne dzieło będące niezwykłym świadectwem w dziejach historii kościoła oraz osobistą relację z pobytu i uczestnictwa w aktualnych działaniach w Centrum Chrześcijańskim Jesus-Haus dwóch młodych ludzi : Agnieszki i Szymona.
Panorama z wieży widokowej na Góry Łużyckie, Izerskie i Karkonosze
Gdzie jest Hernnhut?
Miejscowość znajduje się w Niemczech, niedaleko Gorlitz ( ok. 30 km od przejścia granicznego Gorlitz – Zgorzelec ). Herrnhut znaczy „Straż Pańska” lub „Miejsce, które strzeże Bóg”.
Miejscowość została założona w 1722 roku w dobrach Mikołaja Ludwika hrabiego von Zinzendorfa. Do Saksonii w czasie kontrreformacji w XVIII wieku przybywały różne grupy wierzących, aby uchronić się przed prześladowaniami i represjami, które miały wtedy miejsce w Czechach. W tym okresie nie było wolności religijnej dla wszystkich kościołów protestanckich. Protestanci musieli opuścić swój kraj, albo przejść na katolicyzm, albo przejść do podziemia. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi wyjechało z Czech do różnych krajów szukając wolności religijnej. Herrnnhut stało się ostoją dla niewielkiej garstki tej fali emigrantów, która pragnęła szukać oblicza Boga Ojca i służyć mu całym swym sercem.
Zamek hrabiego Mikołaja von Zinzendorf w Berthelsdorf wraz z zabudowaniami folwarcznymi
Wizją właściciela miejscowości było wybudowanie wspólnoty chrześcijańskiej z osób traktujących swoje chrześcijaństwo jako powołanie w tym świecie i żyjących ściśle według zasad Pisma Świętego. Mieszkańcy należeli do Jednoty Braterskiej (Unitas Fratrum), której korzenie sięgały przebudzenia duchowego z XV w., a przybywali z różnych kościołów i krajów.
Przełomowym dniem w historii tej miejscowości był 13 sierpnia 1727 roku. W czasie pamiątki Wieczerzy Pańskiej zebrani doświadczyli wylania Ducha Świętego, podobnie jak pierwszy kościół w Jerozolimie w dniu Zielonych Świąt. W wyniku tego błogosławieństwa od Boga nastąpiła przemiana życia miejscowości widoczna w jakości życia jego mieszkańców oraz ich gorliwości w modlitwach. Powołano straże (grupy) modlitewne, które na zmianę modliły się przez 24 godziny na dobę. Modlitwa ta trwała przez ponad 120 lat.
Misja
Wkrótce zrodziło się u nich wielkie pragnienie wstawiania się o ludzi w innych krajach, którzy nie słyszeli jeszcze Ewangelii Jezusa Chrystusa, bądź nigdy go nie doświadczyli w osobistym życiu. W ciągu następnych lat wysłano setki misjonarzy na wszystkie kontynenty. Powstały liczne pieśni, wydano pierwszy protestancki śpiewnik, dzieła, przewodniki do studiowania Biblii przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i wykorzystywane przez różne kościoły protestanckie.
Herrnhut stało się znane w świecie jako miejsce pierwszej protestanckiej wspólnoty chrześcijańskiej organizującej misje po całym świecie. Mieszkańcy rozpoczęli ewangelizować pogan o 50 lat wcześniej niż pozostałe kościoły protestanckie. Bracia Morawscy poszli za głosem Wielkiego Posłannictwa, przecierając drogę nowoczesnym misjom. W samym tylko XVIII wieku założyli stacje misyjne na Wyspach Dziewiczych ( 1732 ), Grenlandii ( 1733 ), w Ameryce Północnej ( 1734 ), Laponii i Ameryce Południowej ( 1735 ), Afryce Południowej ( 1736 ) i na Labradorze ( 1770 ). Ich głównym celem było niesienie Ewangelii na krańce świata. Tę pasję odzwierciedla wyraźnie stosunek liczby misjonarzy do ogólnej liczby członków ich kościoła. Wynosił on 1:60 w porównaniu z 1:5000 w innych ówczesnychS kościołach protestanckich.
Świadectwo pracą
Jedną z cech misji Braci Morawskich, która umożliwiła wysyłanie tak ogromnej liczby misjonarzy, był fakt, że każdy misjonarz musiał utrzymywać się sam. Ruch ten wyrósł ze środowiska rzemieślników. Dla wszystkich było oczywiste, że misjonarze wyjeżdżając zabiorą ze sobą swój warsztat pracy. Była to więc ewangelizacja połączona z pracą zawodową.
Jak pisze William Danker ( w „Profit for the Lord” ) : „Najważniejszą zasługą braci morawskich było podkreślenie faktu, że każdy chrześcijanin jest misjonarzem i powinien świadczyć o Bogu swoja codzienną pracą. Gdyby przykład braci studiowano dokładniej, być może przedsiębiorca zachowałby w świecie misji honorowe miejsce obok duchownego, nauczyciela i lekarza.”
Miasteczko
Wizyta w Herrnhut staje się inspiracją dla chrześcijan. Atmosfera panująca w tym miasteczku jest magnesem przyciągającym kolejne odwiedziny. Do miejscowości tej przyjeżdżają osoby z całego świata. Zobaczyliśmy urokliwe miasteczko z zabytkowymi budowlami, domami mieszkalnymi i uliczkami, które są świadectwem historii. Wiele budynków posiada tablice z opisem ich przeznaczenia. Czytając tablice na budynkach można wyobrazić sobie, jak funkcjonowała wspólnota. Oprócz budynków prywatnych znajdują się budynki dla misjonarzy, wdów, sierociniec, szkoły, biblioteki, domy schronienia dla przyjezdnych itd. W mieście jest unikalny cmentarz powstały w 1730 r. zwany Bożą Rolą (Gottesacker), na którym spoczywa 6000 osób. Jest on symbolem równości wszystkich. Wszystkie nagrobki wyglądają jednakowo – skromne płyty z piaskowca z imieniem, nazwiskiem, datami życia i cytatem z Biblii lub z pieśni.
wspólnota modlitwy
W jednym z obiektów Herrnhut, byłym domu handlowym prowadzonym niegdyś przez Abrahama Durningera, powstało 1 stycznia 2005 r Christliches Zentrum Herrnhut e.V., zmieniając nazwę na Jesus Haus. Pragnieniem Centrum jest, że aby to miejsce nadal było błogosławieństwem dla mieszkańców Herrnhut, okolic i nie tylko. Powstał w nim Dom Modlitwy i Służby. Celem jego jest, aby być domem modlitwy i uwielbienia. Dom ten jest pełen osób z różnych krajów szukających Pana w modlitwie i służbie, zarówno osobiście jak i zbiorowo.
Pragnieniem i modlitwą mieszkańców Jesus-Haus jest przywrócenie pierwotnego powołania wspólnoty z Herrnhut : czuwania modlitewnego 24 godz./dobę i 7 dni w tygodniu o wszystkie kraje i narody, do których nie dotarło przesłanie Ewangelii. Szczególne miejsce w tych modlitwach mają trzy kraje i narody, które otaczają Herrnhut tj. Niemcy, Polska i Czechy. Służą ku temu wydzielone w obiekcie pomieszczenia na stałą modlitwę i uwielbienie oraz pokój do modlitw o uzdrowienia. Można z nich korzystać o każdej porze roku, dnia i nocy przyjeżdżając do Herrnhut i wpisując się w grafik modlitewny o narody świata.
Gospodarze Jesus-Haus, mają serce dla chrześcijan wszystkich wyznań, tradycji i środowisk. Identyfikują się z kościołami w ruchu charyzmatycznym i działają w darach Ducha Świętego.
Centrum oferuje dla zainteresowanych osób Szkołę Uczniostwa oraz praktyczną służbę krótko- i długoterminową w ramach wolontariatu.
Dla zainteresowanych :
- historią wspólnoty braci morawskich w Herrnhut polecam b. ciekawą książkę z Serii : Chrześcijańscy bohaterowie dawniej i dziś pt. : „Hrabia Zinzendorf – pierwsze owoce” Janet & Geoff Benge, Wydawnictwo Pojednanie 2010
- działalnością Christliches Zentrum Herrnhut eV : JESUS-HAUS stronę : https://www.czherrnhut.de/jesus-haus/en/
opracował Janusz Wawrzyniak